Akupunkturun Etkileri

Akupunktur noktaların batırılan iğne ciltte gerginlik, acı, ısınmaya neden olur. Buna Çin Tıbbında “qi” denir. İğne çevresinde oluşan kızarıklığın nedeni hücrelerden salınan histamin, bradikinin ve benzeri maddelerdir. İğnenin batırılmasıyla sinir ucundaki reseptörler uyarılır. Bu uyarı sırasıyla omuriliğe ve beyine iletilir. Uyarının etkisiyle vücudumuzda çeşitli kimyasal maddeler salgılanır. Bu maddeler sağlıksız olan vücut bölgelerinde iyileştirici yapılandırıcı etkilerini gösterir.

ANALJEZİK ETKİ (Ağrı kesici)

Batırılan iğnenin etkisiyle güçlü ağrı kesici özelliğe sahip endorfin ve enkefalinler salgılanır. Akupunkturun ağrı kesici etkisi tedavi sonrası hemen ortaya çıkar.

HOMEOSTATİK ETKİ

Vücudumuzu biz istemesek de idare eden bir sistem vardır. Buna Otonom Sinir Sistemi denir. Bu sistem sürekli dengede kalmaya çalışır. Egzersiz yaparken kanımızı kaslarımıza daha çok gönderebilmek için kalp atımımızı artırır. Ya da yemek sonrası sindirim sistemimizdeki kan dolaşımını artırır. Bu sistemin sempatik ve parasempatik dediğimiz iki ana komponenti vardır. Çeşitli nedenlerden dolayı sempatik ve parasempatik komponentler arasındaki denge bozulursa vücut fonksiyonlarını yapmakta yetersiz kalır. Bunun uzun sürmesi birtakım hastalıkların gelişmesine neden olur. Akupunktur sempatik ve parasempatik sinir sitemini dengeye getirerek homeostatik etki gösterir.

SEDASYON ETKİSİ

Akupunkturun beyinde Serotonin, Dopamin, Endorfin, GABA(gama amino buterik asit) salınımını artırır. Bunlar sedasyon yapan mediatörlerdir. Bu etkilerini Raphe sistem, bazat ganglionlar, retikürler formatio gibi beyin gölgelerini aktive ederek gerçekleştirirler. Depresyon, anksiyete, insomnia (uykusuzluk) , davranış bozukluklarında akupunkturun bu etkilerinden yararlanılmaktadır.

İMMÜN STİMULAN ETKİ

Akupunkturun kanda lökosit, antikor ve gama globülinleri artırdığı, yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Bağışıklık sistemine ait bu değerdeki artış enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırmaktadır.

MOTOR FONKSİYONLARA ETKİ

Akupunktur sinir sistemini etkilemekte, nöron dediğimiz sinir hücrelerinde sodyum, potasyum, kalsiyum, konsantrasyonlarında, nöropeptid ve nörotransmitterlerin miktarında değişikliklere neden olmaktadır. Akupunktur uygulaması sonrası sinir hücresi aksiyon potansiyelinde güçlü bir artış sağlamaktadır. Felç (hemipleji-parezi), yüz felci (facial paralizi)vakalarında akupunkturun tedavi edici etkisi bu şekilde olmaktadır. Yapılan çalışmalarda akupunkturun kas, kemik ve tendonları güçlendirdiği gösterilmiştir. Sporcularda doping amaçlı da kullanılmaktadır.

PSİKOLOJİK ETKİ

Akupunktur, endojen opioidlerin, enkefalinlerin ve serotoninin kan düzeyini artıran doğal bir tedavidir. Enkefalinlerin antidepresan, anksiyete giderici, antikonvülzan (nöbet önleyici) etkileri vardır. Serotonin, kişinin kendini mutlu hissetmesi, iştah ve seks dürtülerini normal olması ve psikomotor dengesini sağlanmasında çok önemlidir. Açlık, stres, yorgunluk, ışık serotonin düzeyini düşürür. Düşük serotonin migren, depresyon, uyku problemleri, obezite, anoreksia, blumia gibi yeme bozukluklarına neden olabilir.